blog

Şüpheli Cinsel İlişki Nedir

Şüpheli Cinsel İlişki Nedir

Genel olarak korunmasız yapılan cinsel ilişki anlamında kullanılan terimdir. Zira kimse partnerinin cinsel yolla bulasan enfeksiyonu olup olmadığını görünüşünden anlayamaz.

Aynı zamanda partnerin toplum normlarına göre statüsü yahut mesleği de bu tanım için önem taşımamaktadır. Bu yüzden ilişkiye girdiğiniz partnerinizin seks çalışanı, homoseksüel veyahut barmen vs. olması ilişkiyi şüpheli yapmamaktadır. Nitekim cinsel yolla bulasan enfeksiyonu olanların %75’i enfeksiyonu olup olmadığını bilmemektedir ki bu oran Türkiye’de oldukça fazla düzeydedir. Çünkü bireyler herhangi bir semptom geliştirmeden doktora gidip test yaptırmama alışkanlığına sahipler. Fakat akılda tutulması gereken bir şey var ki o da semptomsuz ilerleyen birçok cinsel yolla bulasan enfeksiyonun varlığı ve çoğunun maalesef ki tanısının konulmaması ve tedavi edilmemesidir. Bu enfeksiyonu taşıyan doktor da olabilir, polis de ya da herhangi bir üniversite öğrencisi de olabilir. Semptomların ortaya çıkmaması bulaştırıcılığının olmadığı anlamına gelmez, semptomsuz dönemde dahi enfeksiyon hızla yayılabilir.

Bu tanımda bir de süre eklenmesi gerekmektedir. 3 ay ve daha fazla cinsel birlikteliğiniz olmayan kişilerle yaptığınız her türlü cinsel eyleme şüpheli cinsel ilişki diyebiliriz. Örneğin daha evvel hiç ilişkiye girmediniz. Sonrasında 20 yıllık arkadaşınız ile ilişkiye girerseniz bu, şüpheli cinsel ilişkidir. Sebebi daha önce hiç ilişkiye girmemiş olmanızdır. Kişiyi tanıyor olmanız bu durumda yine bir şey ifade etmez. Şüpheli olmayan ilişki için son 3 ay içinde o kişiyle cinsel eyleminizin olması gerekmektedir.

Ayrıca bu durumdan farklı durumlarda cinsel eylemin kendisi şüpheli ilişki denemez. Mesela eşiniz ile anal seks yaptınız. Ben şüpheli ilişkiye girdim diyemezsiniz. Evet şu hâlde tıbbi olarak onaylanmayan bir ilişkiye girmiş olursunuz ve enfeksiyon kapma riskiniz vajinal ilişkiye göre daha fazladır. Ama bu ilişki şüpheli cinsel ilişki olarak adlandırılamaz sadece uygunsuz ilişki olarak tanımlanabilir. Onun için şüpheli cinsel ilişkiyi iyi ayırt etmek gerekmektedir.

Özetle, şüpheli ilişki partnerin statüsü önemsenmeksizin kişinin, son 3 aydır ilk kez ve  korunmasız (prezervatif/kondom/bariyer yöntemler olmadan) olarak yaptığı ilişki (vajinal/anal/oral) anlamında kullanılan terimdir.

Blog'tan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir