blog

Seks Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Seks-hakkinda-bilmeniz-gereken-10-ssey

Daha mutlu bir seks hayatı için mutlaka bilmeniz gereken yatak odası bilgileri

1: İlk seks yaptığınızda hamile kalabilir misiniz?

Evet, bir kız ilk kez seks yapmış olsa bile hamilelik mümkündür. Gerçek şu ki, bir erkek ve bir kız seks yaparsa ve doğum kontrol yöntemi kullanmazsa, ister ilk kez isterse birçok kez seks yapmış olsun, hamile kalabilir.

Bir erkek, bir kızı onunla ilk kez seks yaptığında hamile bırakabilir. Kadınsanız ve seks yapıyorsanız, yumurtlamaya başlar başlamaz (yumurta bırakma) hamile kalabilirsiniz. Bu, ilk adet döneminiz olmadan önce olabilir.

Doğum kontrolü kullanmak hamileliğe karşı korur. Prezervatif kullanmak da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) karşı korur. Seks yapmadan önce eşinizle kontrasepsiyon hakkında konuşun ve sahip olduğunuzdan emin olun.

2: Bir erkek gelmeden önce geri çekilirse (dışarı boşalırsa) hamile kalabilir misiniz?

Evet kalabilirsiniz. Bir erkek boşalmadan (gelmeden) önce penisini geri çekerse, bir kızın hamile kalamayacağına dair bir efsane var. Gerçek şu ki, geri çekme metodu bir kızın hamile kalmasını engellemez.

Bir erkek boşalmadan önce, boşalma öncesi sıvısında (gelmeden önce) sperm vardır ve bu sıvı, o heyecanlandığında dışarı sızar. Bir kızı hamile bırakmak için sadece bir sperm yeterlidir. Ayrıca boşalma öncesi sıvı  CYBE ait mikropları içerebilir, bu nedenle penisi geri çekmek enfeksiyon kapmanızı engellemez.

Bir erkek boşalmadan önce geri çekilmeye özen göstereceğini söylüyorsa, ona inanmayın. Hiç kimse gelmeden önce sperm sızdırmaktan kendilerini alıkoyamaz. Kendinizi CYBE’lere karşı korumak için her zaman bir prezervatif kullanın ve ayrıca istenmeyen hamileliği önlemek için diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanın.

3: Adet döneminde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalabilir misiniz?

Evet, bir kız adet döneminde hamile kalabilir. Gerçek şu ki, doğum kontrolü olmadan cinsel ilişkiye girerse ayın herhangi bir zamanında hamile kalabilir.

Sperm, cinsel ilişkiden sonra birkaç gün hayatta kalabilir, bu nedenle adet döneminde yapsanız bile, sperm sizi hamile bırakacak kadar vücutta kalabilir.

4: Ayakta seks yaparsanız hamile kalabilir misiniz?

Evet, bir kız seks yaptığı her pozisyonda hamile kalabilir. Bir kızın ayakta, oturarak ya da sonrasında zıpladığında hamile kalamayacağı bir efsanedir. Gerçek şu ki, prezervatif veya başka bir doğum kontrol yöntemi olmadan seks yapıyorsanız “güvenli” bir pozisyon diye bir şey yoktur.

Banyo veya duş da dahil olmak üzere seks yapmak için “güvenli” yerler de yoktur. Hamilelik, hangi pozisyonda ve nerede yaparsanız yapın gerçekleşebilir. Tek gereken, bir spermin bir yumurtayla buluşması.

5: Oral seksten hamile kalınır mı?

Hayır, oral seksten sonra hamile kalamazsınız. Gerçek şu ki, bir kız sperm yutsa bile bu şekilde hamile kalamaz. Ancak gonore, klamidya ve uçuk dahil olmak üzere oral seks yoluyla CYBE’leri yakalayabilirsiniz. Oral seks yapıyorsanız peniste prezervatif kullanmak daha güvenlidir.

6: Alkol sizi yatakta daha iyi yapar mı?

Hayır, alkol sizi yatakta daha iyi yapmaz. Gerçek şu ki, sarhoş olduğunuzda akıllıca kararlar vermek zordur. Alkol, hazır olmadan seks yapmak veya hoşlanmadığınız biriyle seks yapmak gibi riskler almanıza neden olabilir. İçmek deneyimi daha iyi hale getirmez. Sarhoşken seks yaparsanız pişman olma olasılığınız daha yüksektir. Seks ve alkol hakkında daha fazla bilgi edinin.

7: Streç filmi prezervatif olarak kullanabilir misin?

Hayır, prezervatif yerine streç film, plastik torba veya kesekağıdı kullanamazsınız. Sadece bir prezervatif CYBE’lere karşı koruma sağlayabilir.

Bunları eczanelerden ve mağazalardan da satın alabilirsiniz. Üzerlerinde CE işareti işareti olduğundan emin olun, çünkü bu, yüksek güvenlik standartlarına göre test edildikleri anlamına gelir.

9: Prezervatifleri yıkayıp tekrar kullanabilir misin?

Hayır, prezervatif sadece bir kez kullanılmalıdır. Prezervatifi yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz diyenlere inanmayın. Prezervatif kullandıysanız, atın ve tekrar seks yaparsanız yenisini kullanın.

Bu, erkek prezervatifleri ve kadın prezervatifleri için geçerlidir. 30 dakikalık cinsel ilişkiden sonra prezervatiflerin değiştirilmesi gerekir çünkü sürtünme prezervatifi zayıflatabilir ve kırılma veya bozulma olasılığını artırabilir. Prezervatif kullanmayla ilgili ipuçları alın.

10: Adet görmeye başlamak, bir kızın seks yapmaya hazır olduğu anlamına mı gelir?

Hayır, bu doğru değil. Adet görmeye başlamanız, büyüdüğünüz ve seks yaparsanız hamile kalabileceğiniz anlamına gelir. Bu, seks yapmaya hazır olduğunuz veya cinsel olarak aktif olmanız gerektiği anlamına gelmez.

İnsanlar farklı zamanlarda seks yapmaya hazır hissederler. Bu kişisel bir karardır.

Blog'tan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir