blog

Erkek Menopozunun Uyarı İşaretleri: Risk Altında mısınız?

Erkek Menopozunun Uyari İsaretleri Risk Altinda misiniz

Erkek Menopozunun Uyarı İşaretleri: Erkekler yaşlandıkça, testosteron seviyeleri azalma eğilimindedir. Mayo Clinic’e göre, çoğu erkeğin testosteron seviyeleri ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde zirve yapıyor.

Erkek (menopoz) gizemi

Ciddi bilgi yüklemesi yaşamak ister misiniz? “Erkek menopozu” nu Google da aratın. Saniyeler içinde, akupunktur uzmanlarından haber kaynaklarına kadar tonlarca tavsiyeyle karşı karşıya kalacaksınız. Daha derine indikçe, erkek menopozunun oldukça tartışmalı olduğunu öğrenebilirsiniz. Yorumcular, durumun ne olduğundan, ne olarak adlandırılacağından, var olup olmadığına kadar durumun her yönü hakkında tartışırlar. Peki erkek menopozu nedir? Ve eğer varsa, sizde olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Erkek menopozu nedir?

Bazı insanlar, bazı erkeklerin yaşlandıkça yaşadığı hormonal değişiklikleri belirtmek için “erkek menopozu” terimini kullanır.

Erkekler yaşlandıkça, testosteron seviyeleri azalma eğilimindedir. Mayo Clinic’e göre, çoğu erkeğin testosteron seviyeleri ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde zirve yapıyor. 30 veya 40 yaşından sonra, bu seviyeler yılda yaklaşık yüzde 1 oranında azalma eğilimindedir. 70 yaşına gelindiğinde, testosteron seviyeniz zirve seviyenizin yüzde 50’sine yaklaşabilir. Bu hormonal değişim fiziksel, duygusal ve bilişsel değişikliklere neden olabilir.

Erkek ve kadın menopozu

Peki neden bir tartışma var? Gerçekte, erkek menopozu kadın menopozundan önemli ölçüde farklıdır. Kadın menopozu yaşlanmanın doğal bir parçası olsa da, bazı yaşlı erkekler, doğal olarak kabul edilenin ötesinde düşük testosteron geliştirmezler.

Kadın menopozu da oldukça hızlı bir şekilde başlarken, “düşük Testosteron” onlarca yıl içinde gelişebilir. Endokrin Derneği’ne göre, desilitre başına 300 nanogramın (ng/dL) altındaki sabah testosteron seviyeleri tipik olarak düşük olarak kabul edilir.

Bu farklılıklar nedeniyle, birçok doktor bu durumu tanımlamak için “andropoz”, “yaşlanan erkeğin androjen eksikliği” veya “geç başlangıçlı hipogonadizm” terimlerini tercih etmektedir.

Endişelenmeli misiniz?

Herhangi bir adla, düşük Testosteron zahmetli olabilir, çeşitli semptomlara ve komplikasyonlara neden olabilir.

Örneğin, cinsel dürtü azalması, erektil disfonksiyon (daha zayıf ereksiyonlar), kas kütlesi kaybı, artan yağ birikimi, düşük kemik kütlesi, yorgunluk, uyku sorunları ve depresyon ile bağlantılıdır.

Düşük libido

Testosteron, cinsel dürtünüzü ve işlevinizi korumada hayati bir rol oynar. Libidonunuz normalden düşükse, andropoz veya başka bir durumun neden olduğu düşük Testosteron’un bir işareti olabilir.

Düşük Testosteron, erektil disfonksiyona da yol açabilir. Bu, bir ereksiyon almakta veya sürdürmekte sorun yaşadığınızda olur. Ayrıca sperm sayınızın düşmesine neden olabilir.

Depresyon

Testosteron ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olur. Testosteron seviyeniz düşerse, depresyona girebilirsiniz. Depresyonun yaygın belirtileri arasında sürekli üzüntü, boşluk, kaygı, sinirlilik veya öfke duyguları yer alır. Konsantre olmakta veya bir şeyleri hatırlamakta zorlanma, bir zamanlar zevk aldığınız şeylere olan ilginizi kaybetme veya intihar düşünceleri geliştirmek gibi belirtileri vardır.

Size yakın olanlar, siz farkına bile varmadan depresif davranışınızı fark edebilirler. Herhangi bir nedene bağlı depresyon, kabul edilmesi zor bir şey olabilir ve çevrenizdekileri etkileyebilir.

Bazı durumlarda, depresyon düşük Testosteron’unn ilk belirtisi olabilir. Aslında araştırmacılar, andropozdaki birçok erkeğin testosteronlarını kontrol ettirmeyi düşünmeden önce psikiyatriste gittiğini belirtiyor.

Düşük enerji

Testosteron vücudunuzun sağlıklı enerji seviyelerini korumasına yardımcı olur. Andropoz yaşıyorsanız, yorgun hissedebilirsiniz. Normal aktivitelerinize katılmak için enerji bulmakta zorlanabilirsiniz.

Uykusuzluk hastalığı

Düşük Testosteron, uyku sorunlarına da katkıda bulunabilir. Testosteron uyku düzeninizi düzenlemede önemli bir rol oynar. Testosteron seviyeniz düşerse, uykusuzluk ve rahatsız uyku yaşayabilirsiniz.

Uykusuzluk belirtileri, uykuya dalmada ve uykuda kalmada zorluk içerir. Daha sonra gündüz uykululuğuna, odaklanma güçlüğüne, sinirliliğe ve kolayca öfkelenmeye neden olabilir.

Kemik yoğunluğu

Testosteron vücudunuzun kemik yoğunluğunuzu korumasına yardımcı olur. Andropoz geliştirirseniz, kemikleriniz daha az yoğun hale gelebilir. Bu, kemiklerinizin kırılgan ve kırılgan hale geldiği ve daha kolay kırıldığı bir durum olan osteoporoza yol açabilir.

Çoğu durumda, osteoporoz belirgin semptomlara neden olmaz. Olağandışı bir kemik kırığı geçirene veya rutin bir tarama testinden geçene kadar bu duruma sahip olduğunuzu öğrenemeyebilirsiniz. Doktorunuz sizde olduğundan şüphelenirse, kemik yoğunluğu testi isteyebilir. Ayrıca testosteron seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi isteyebilirler.

Abdominal yağlanma

Aşırı karın yağı, düşük testosteronun hem nedeni hem de sonucu olabilir. Testosteron, vücudunuzun göbek yağının birikmesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Testosteron seviyeniz düşerse, orta bölgenizde daha fazla yağ biriktirebilirsiniz. Buna karşılık, yağ dokunuzdaki bir enzim, testosteronu östrojene dönüştürür. Bu, testosteron seviyenizin daha da düşmesine neden olabilir.

Diğer uyarı işaretleri

Andropozun diğer potansiyel semptomları şunları içerir:

  • göğüslerde büyüme
  • azalmış motivasyon
  • özgüven azalması
  • Bazı şeyleri hatırlamakta zorluk
  • artan sinirlilik
  • azaltılmış kas kütlesi ve gücü
  • azaltılmış vücut kılları

Bu belirti veya semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, doktorunuzla randevu alın.

Blog'tan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir