blog

Erkek Cinsel Dürtüleri Hakkında Her Şey

Erkekleri seks takıntılı makineler olarak tasvir eden birçok klişe var. Kitaplar, televizyon programları ve filmler genellikle erkeklerin seks için deli olduğunu ve kadınların sadece romantizmle ilgilendiğini varsayan karakterler ve olay örgüsü noktaları içerir.

Ama bu doğru mu? Erkek cinsel dürtüsü hakkında ne biliyoruz?

Erkek cinsel dürtüsü hakkında stereotipler

Peki erkek cinsel dürtüsüyle ilgili hangi klişeler doğru? Erkekler kadınlara göre nasıl? Erkek cinselliği hakkındaki bu popüler mitlere bakalım.

Erkekler bütün gün seks düşünür

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde 200’den fazla öğrenciyle yapılan yakın tarihli bir araştırma, erkeklerin her yedi saniyede bir seks düşündüğü şeklindeki popüler efsaneyi çürütüyor. Bu, 16 uyanık saatte 8.000 düşünce anlamına gelir! Çalışmadaki genç erkekler, günde ortalama 19 kez seks düşüncelerini bildirdiler. Çalışmadaki genç kadınlar, günde seks hakkında ortalama 10 düşünce bildirdiler.

Peki erkekler seks hakkında kadınlardan iki kat daha fazla mı düşünüyor? Çalışma ayrıca erkeklerin yemek yemeyi ve uyumayı kadınlardan daha sık düşündüklerini ileri sürdü. Erkeklerin seks hakkında daha rahat düşünmeleri ve düşüncelerini bildirmeleri mümkündür. Araştırmanın baş yazarı Terri Fisher, araştırmanın anketinde seks konusunda rahat olduklarını bildiren kişilerin, seks hakkında daha sık düşünme olasılığının yüksek olduğunu iddia ediyor.

Erkekler kadınlardan daha sık mastürbasyon yapıyor

2009 yılında Çin’in Guangzhou kentinde 600 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmada, kadınların yüzde 48,8’i ve erkeklerin yüzde 68,7’si mastürbasyon yaptığını bildirmiştir. Anket ayrıca önemli sayıda yetişkinin, özellikle de kadınların mastürbasyona karşı olumsuz bir tutumu olduğunu ortaya koydu.

Erkeklerin orgazm olması genellikle 2 ila 7 dakika sürer.

İki önemli seks araştırmacısı olan Masters ve Johnson, cinsel tepki döngüsünü anlamak için Dört Aşamalı bir Model önermektedir:

 • heyecanlanmak
 • plato
 • orgazm
 • çözüm

Masters ve Johnson, hem erkeklerin hem de kadınların cinsel aktivite sırasında bu aşamaları yaşadığını iddia ediyor. Ancak her aşamanın süresi kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterir. Bir erkeğin veya bir kadının orgazm olmasının ne kadar sürdüğünü belirlemek zordur çünkü heyecan evresi ve plato evresi kişi doruğa ulaşmadan birkaç dakika veya birkaç saat önce başlayabilir.

Erkekler gündelik sekse daha açık

2015 yılında yapılan bir araştırma, erkeklerin gündelik seks yapmaya kadınlardan daha istekli olduğunu gösteriyor. Araştırmada, 6 erkek ve 8 kadın, bir gece kulübünde veya bir üniversite kampüsünde 162 erkek ve 119 kadına yaklaştı. Sıradan seks için bir davetiye yayınladılar. Erkeklerin önemli ölçüde daha yüksek bir oranı teklifi kadınlardan kabul etti.

Ancak, bu araştırmacılar tarafından yürütülen aynı araştırmanın ikinci bölümünde, kadınlar daha güvenli bir ortamdayken gündelik seks davetlerini kabul etmeye daha istekli göründüler. Kadınlara ve erkeklere taliplerinin fotoğrafları gösterildi ve gündelik sekse rıza gösterip göstermeyecekleri soruldu. Kadınlar kendilerini daha güvenli bir durumda hissettiklerinde yanıtlardaki cinsiyet farkı ortadan kalktı.

Bu iki çalışma arasındaki fark, sosyal normlar gibi kültürel faktörlerin, erkeklerin ve kadınların cinsel ilişki arama biçimleri üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir.

Erkekler kadınlardan daha az romantiktir

Masters ve Johnson’ın Dört Fazlı Modelinin önerdiği gibi, cinsel heyecan herkes için farklıdır. Uyarılma kaynakları kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir. Cinsel normlar ve tabular genellikle erkeklerin ve kadınların cinselliği deneyimleme biçimini şekillendirir ve anketlerde bunu bildirme biçimlerini etkileyebilir. Bu, erkeklerin biyolojik olarak romantik uyarılmaya meyilli olmadığını bilimsel olarak kanıtlamayı zorlaştırır.

Cinsel Dürtü ve beyin

Cinsel dürtü genellikle libido olarak tanımlanır. Libido için sayısal bir ölçüm yoktur. Bunun yerine, cinsel dürtü ilgili terimlerle anlaşılır. Örneğin, düşük bir libido, sekse olan ilginin veya isteğin azalması anlamına gelir.

Erkek libido beynin iki bölgesinde yaşar: serebral korteks ve limbik sistem. Beynin bu bölümleri, bir erkeğin cinsel dürtüsü ve performansı için hayati öneme sahiptir. Aslında o kadar önemlidirler ki, bir erkek sadece cinsel bir deneyim hakkında düşünerek veya rüya görerek orgazm olabilir.

Serebral korteks, beynin dış katmanını oluşturan gri maddedir. Beyninizin planlama ve düşünme gibi daha yüksek işlevlerden sorumlu olan kısmıdır. Buna seks hakkında düşünmek de dahildir. Uyarıldığınız zaman, serebral korteksten kaynaklanan sinyaller, beynin diğer bölümleri ve sinirlerle etkileşime girebilir. Bu sinirlerden bazıları, kalp atış hızınızı ve cinsel organlarınıza kan akışını hızlandırır. Ayrıca ereksiyon oluşturan süreci işaret ederler.

Limbik sistem beynin birçok bölümünü içerir: hipokampus, hipotalamus ve amigdala ve diğerleri. Bu kısımlar duygu, motivasyon ve cinsel dürtü ile ilgilidir. Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, cinsel açıdan uyarıcı görüntüleri izlemenin erkeklerin amigdalasındaki aktiviteyi kadınlardan daha fazla artırdığını buldu. Bununla birlikte, beynin cinsel tepkiyle ilgili birçok bölümü vardır, bu nedenle bu bulgu, erkeklerin kadınlardan daha kolay uyarıldığı anlamına gelmez.

testosteron

Testosteron, erkek cinsel dürtüsüyle en yakından ilişkili hormondur. Esas olarak testislerde üretilen testosteron, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi vücut işlevinde çok önemli bir role sahiptir:

 • erkek cinsel organlarının gelişimi
 • vücut kıllarının büyümesi
 • kemik kütlesi ve kas gelişimi
 • ergenlikte sesin kalınlaşması
 • sperm üretimi
 • kırmızı kan hücrelerinin üretimi

Düşük testosteron seviyeleri genellikle düşük libidoya bağlıdır. Testosteron seviyeleri sabahları daha yüksek ve geceleri daha düşük olma eğilimindedir. Bir erkeğin yaşamı boyunca, testosteron seviyeleri ergenlik çağının sonlarında en yüksek seviyededir ve sonrasında yavaş yavaş düşmeye başlar.

Libido kaybı

Cinsel dürtü yaşla birlikte azalabilir. Ancak bazen libido kaybı, altta yatan bir duruma bağlıdır. Aşağıdakiler cinsel dürtüde azalmaya neden olabilir:

 • Stres veya depresyon. Akıl sağlığı sorunları yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. İlaç yazabilir veya psikoterapi önerebilir.
 • Endokrin bozuklukları. Bir endokrin bozukluk, erkek cinsiyet hormonlarını azaltabilir.
 • Düşük testosteron seviyeleri. Uyku apnesi gibi bazı tıbbi durumlar, cinsel dürtünüzü etkileyebilecek düşük testosteron seviyelerine neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar. Bazı ilaçlar libidonuzu etkileyebilir. Örneğin, bazı antidepresanlar, antihistaminikler ve hatta tansiyon ilaçları ereksiyonları bozabilir. Doktorunuz bir alternatif önerebilir.
 • Yüksek tansiyon. Vasküler sistemdeki hasar, bir erkeğin ereksiyon elde etme veya ereksiyon sağlama becerisine zarar verebilir.
 • Diyabet. Yüksek tansiyona sahip olmak gibi, diyabet de bir erkeğin damar sistemine zarar verebilir ve ereksiyonu sürdürme yeteneğini etkileyebilir.

Seks dürtünüz için neyin normal olduğunu yalnızca siz ölçebilirsiniz. Libido değişiklikleri yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bazen birisiyle cinsel arzularınız hakkında konuşmak zor olabilir, ancak bir tıp uzmanı size yardımcı olabilir.

Blog'tan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir