blog

Egzersiz Neden Aynı Zamanda Cinsel Sağlığınız İçin De İyidir

Egzersiz Neden Aynı Zamanda Cinsel Sağlığınız İçin De İyidir

Birçok kişi, kişisel olarak düzenli olarak egzersiz yapmasalar bile, egzersizin iyi bir fiziksel sağlık için önemli olduğunu bilir. Ancak formda olmanın cinsel sağlığınız için de çok önemli olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, kadınların yüzde kırk üçü ve erkeklerin yüzde 31’i bir tür cinsel işlev bozukluğuna sahiptir ve obezite ve egzersiz eksikliği genellikle faktörlerdir. Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, yüksek bel çevresi veya yüksek BMI’si olan erkeklerin erektil disfonksiyona sahip olma olasılığının %50 daha fazla olduğunu, obez kadınların yaklaşık yarısının cinsel aktivite, istek ve performans ile ilgili sorunlar bildirdiğini, en azından bazılarının cinsel aktivite, istek ve performansla ilgili sorunlar bildirdiğini buldu.

The Journal‘da yayınlanan 2021 tarihli bir araştırmaya göre, haftada altı saate kadar egzersiz yapan kadınların, egzersiz yapmayan kadınlara kıyasla klitoral arterlerinde daha düşük cinsel stress ve dirence sahip olduğunu gösterdi. Cinsel Tıp. Egzersiz yapanlar ayrıca önemli ölçüde daha yüksek düzeyde arzu, uyarılma, yağlanma ve orgazm gösterdiler.

Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi‘nde ürolog ve cinsel sağlık uzmanı Dr. Karyn Eilber, “Bu gerçekten birinin genel sağlık ve esenliğinin bir parçası olarak ilgilenmemiz gereken tıbbi bir sorundur” dedi. Ancak konuyla ilgili hala sosyal bir etiketleme var ve aslında bunun  olmaması gerekiyor.

Seks, insan olmanın kritik bir parçasıdır ve önemi sadece üremek değildir. Kaliteli cinsel aktivite, zihinsel ve duygusal sağlığınız, yaşam kaliteniz ve yakın ilişkilerinizin gücü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bir dizi çalışma bunu desteklemektedir, seks ve şefkatli dokunuşun, anlaşılmış, önemsenmiş ve kabul edilmiş hissetmek gibi refahın birçok yönü için kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.

Düzenli egzersiz yaptığınızda vücudunuza ve zihninize başka neler olur?

Dolaşımınız hızlanır

Tüm aerobik egzersizler dolaşımınızı veya kan akışınızı artırır ve sağlıklı bir dolaşım sistemi sağlamaya yardımcı olur. Ve güçlü, pürüzsüz bir kan akışı, uyarılmanın anahtarıdır. Erkeklerde ereksiyona yardımcı olur ve kadınlarda vajinal ıslanma ve klitoral duyumda etkilidir.

Dayanıklılığınız artar

Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda, daha fazla dayanıklılık geliştirirsiniz. Bu cinsel sağlığınız için önemlidir, çünkü seks yapmak başlı başına bir egzersizdir. Mayo Clinic, bir cinsel ilişkiyi iki veya üç kat merdiven çıkmaya benzetiyor. Ve Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan bir araştırma, yarım saatlik bir cinsel aktivitenin, saatte 3 mil hızla yürümeye benzer şekilde, erkekler için 125, kadınlar için yaklaşık 100 kalori yakabileceğini söylüyor.

Özgüveniniz artar

Rutin bir egzersiz rejimi oluşturduğunuzda, kendinizi daha zinde ve zayıf hissedersiniz. Bu da benlik saygısını geliştirir. Eilber, “Hiçbir şey özgüvenden daha seksi değildir” dedi. Gerçekten de, Journal of Personality’de yayınlanan 2019 tarihli bir araştırma, ister doğuştan ister eğitimli olsun, kadınların sosyal güveni yüksek erkeklere daha fazla romantik ilgi duyduğunu buldu.

Stres seviyeleriniz azalır

Stresli, endişeli veya depresif olmak libidonuzu azaltabilir. Indian Journal of Psychiatry’de yayınlanan 2018 tarihli bir araştırmaya göre, özellikle depresyon genellikle cinsel işlevlerle ilgili sorunlarla ilişkilidir ve depresyon ne kadar şiddetliyse sorunlar da o kadar kötüdür. Çalışma, bunun özellikle cinsel istek ve tatmin söz konusu olduğunda doğru olduğunu buldu.

 

Neyse ki, egzersiz, yeniden canlanmış bir cinsel dürtüye dönüşebilen stres, kaygı ve depresyonla mücadelede harikadır. Eilber, antidepresanların libidonuzu olumsuz etkilemesiyle de kötü bir şöhrete sahip olduğunu söyledi, bu nedenle egzersiz, ilaç dozunuzu düşürmenize veya onları tamamen kullanmayı bırakmanıza yardımcı olabilirse, çok daha iyi olacaktır.

Genel sağlığınız iyileşir

Düzenli bir egzersiz programı benimseyin, genel sağlığınız iyileşecektir. Egzersiz yapmak, bazen uyarılmayı engelleyen ilaçlar gerektiren yüksek tansiyon ve diyabet gibi ciddi durumlardan kurtulmanıza bile yardımcı olabilir. Bu iki tıbbi durum, penisteki küçük arterlere de zarar vererek erektil disfonksiyona neden olabilir. Aslında, erektil disfonksiyon genellikle yüksek tansiyon ve diyabetin ilk göze çarpan yan etkilerinden biridir.

 

Cinsel sağlığınızı iyileştirmek için ne kadar egzersiz gereklidir?

Her şey kişiye bağlıdır, bu nedenle doktorunuza danışmanız en iyisidir. Uzmanlar, düzenli tempolu yürüyüşler gibi kısa süreli egzersizlerin bile cinsel sağlığınızı iyileştirebileceğini söylüyor. Yine de aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

 

Spor ayakkabılarınızı alıp harekete geçme zamanının geldiğine hala ikna olmadıysanız, Eilber’in bu uyarısını dikkate alın. “Ya kullan ya da kaybet bu ifadede bir şey var” dedi. “Pelvik organlarınız diğer vücut parçaları gibidir. Bunları kullanmazsanız, işlevini kaybedersiniz.”

Blog'tan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir