blog

Cinsel Dürtü Nedir?

Cinsel Dürtü Nedir?

Basit bir soru gibi görünüyor, ancak bilim adamları hala tam olarak cinsel dürtünün ne olduğu veya erkeklerde veya kadınlarda nasıl ölçüleceği konusunda anlaşamıyorlar. Hormonlar bir rol oynasa da, ne kadar fark yarattıkları her zaman açık değildir. Ancak diğer faktörler – psikolojik, sosyal ve fiziksel – libidonuzu yaratmak için birlikte çalışır.

20’li yaşlarınız

Erkeklerin cinsel uyarılma için ihtiyaç duyduğu bir hormon olan testosteron, genellikle 20’li yaşlarınızda yüksektir ve cinsel dürtünüz de öyle. Ama aynı zamanda deneyimsizlik nedeniyle seks konusunda endişeli olabileceğiniz bir zaman. Bu, 20’li yaşlarındaki erkeklerin %8’inin ve muhtemelen daha fazlasının erektil disfonksiyon (ED) bildirmesinin bir parçası olabilir. Bu durum, tıbbi veya zihinsel bir sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkabilir veya hatta kalp hastalığı riski altında olduğunuzun bir işareti olabilir. Belirtileriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

30’lar ve 40’ların Başları

Testosteron 35 yaş civarında yavaş yavaş azalmaya başlasa da, birçok erkek bu yıllar boyunca güçlü bir cinsel dürtüye sahip olmaya devam ediyor. Genellikle yılda yaklaşık %1 azalır, ancak bazı erkekler için daha hızlı olabilir. Bunun cinsel dürtünüz üzerinde bir etkisi olabilir. Ayrıca, birçok erkek için iş, aile ve diğer taahhütlerin stresi, seksle ne kadar ilgilendiğinizi etkileyebilir.

 

50’ler ve Ötesi

Fiziksel ve zihinsel sağlığınız iyiyse, yaşlandıkça seks hayatınızdan zevk almaya devam etmemeniz için hiçbir neden yoktur. ED, yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Ereksiyonlarınız daha az sıklıkta olabilir ve daha az sert olabilir. Ancak, kalp hastalığı, diyabet, yüksek kolesterol ve obezite gibi yaşla birlikte daha yaygın hale gelen sağlık sorunları ve bunları tedavi eden ilaçlar kadar soruna neden olan yaşın kendisi değildir. Doktorunuz ED tedavisi için seçenekleriniz hakkında sizinle konuşabilir.

Sadece Testosteron Değil

Uyandırmak için biraz testosterona ihtiyacın var, ama ne kadar olduğu belli değil. Kişiden kişiye değişebilir. Seviyelerinizin yaşla birlikte düştüğü doğru olsa da, bilim adamları bunun cinsel dürtüyü nasıl etkilediğini tam olarak bilmiyorlar. Testosteronu “düşük” olan bazı erkekler normal cinsel dürtü gösterirken, yüksek düzeyde olan diğerlerinin cinsel sorunları vardır. Diğer tıbbi sorunlar, fiziksel uygunluk ve zihinsel sağlık daha önemli faktörler olabilir.

 

Blog'tan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir